Олексій Шовкуненко. Київ - Херсон
Соціокультурна діяльність - Мистецькі огляди
Понеділок, 03 березня 2025, 14:20

zsu

В Київській картинній галереї до кінця березня проходитиме виставка відомого художника Олексія Шовкуненка. Художника, іменем якого свого часу було названо Херсонський обласний художній музей, в якому зберігалась велика колекція його картин. В перші дні російського вторгнення музей було цинічно розграбовано і вкрадено 147 із 156 робіт художника.
На виставці демонструються картини з приватних колекцій і Національного художнього музею України, а також матеріали відеотеки з викраденими картинами.
Олексій Шовкуненко прожив довге плідне життя митця, працював у різних техніках і над різними темами. Його творчість надихали краєвиди Азовсталі, Дніпрогес, Херсонські доки, паротяги, кораблі, а також квіти, побутові спостереження, жінки і діти... Справжнє мистецтво вирізняється своєю актуальністю в будь-який час. І зараз соцреалістичні промислові пейзажі Шовкуненка, може дещо кон'юнктурні на час створення, нагадують нам захисників Азовсталі, окуповану Херсонщину і руйнування енергетики і промисловості України і сприймаються зовсім інакше - як передчуття і пророцтво. А яскраві квіти - як перемога краси життя над буденністю, страхом і рутиною.

zsu

Перед початком вторгнення, вже відчуваючи близьку небезпеку, деякі співробітники Херсонського музею і прості поціновувачі намагалися заховати картини в безпечних місцях. Коли росіяни захопили Херсон і почали розграбування, одна представниця адміністрації музею не тільки радо передала загарбникам усі картини, що ще залишались в музеї, а й здала адреси тих, хто намагався їх врятувати. Частину фонду було перевезено до Сімферополя, а частина - безслідно зникла. І, таким чином, ця виставка - не тільки про мистецтво. Ця виставка - про вразливість, підлість і зраду, про те, як треба цінувати те, що маєш, пишатися українським і берегти його!

Текст Олександри Чепілко

 
День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя
Інформація - Новини
Середа, 26 лютого 2025, 15:44

zsu

26 лютого в Україні відзначають День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Пам'ятна дата на річницю проведення мітингу кримських татар та українців у місті Сімферополі на підтримку територіальної цілісності України, встановлена 2020 року Указом Президента України № 58 на вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

З метою широкого ознайомлення університетської спільноти КНУТД із хронікою незаконного захоплення та тимчасовою окупацією АР Крим та міста Севастополя Російською Федерацією, повсякчасним порушенням міжнародних основних прав людини, репресіями щодо корінного кримськотатарського народу, переслідуваннями за проукраїнські погляди та підтримку української та кримськотатарської культури, спротивом кримських активістів руху «АТЕШ» та «Жовта стрічка», історією, культурою та традиціями до цієї дати відбуваються інформаційно-освітні заходи, як-то проведення круглих столів, дискусій, тематичних зустрічей, обговорення книг, перегляди фільмів, тощо.

З нагоди Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, у науково-технічній бібліотеці КНУТД заплановано низку інформаційно-освітніх заходів. Запрошуємо керівників інститутів та факультетів, кураторів, студентство долучитись.

Пропонуємо наступні науково-практичні заходи до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя у 2025 році:

- круглий стіл: «Крим: історія спротиву»; (читальна зала, прим. 1-394);

- літературна зустріч «Відкрити Крим: сучасна кримськотатарська література». (читальна зала, прим. 1-394);

-  «Хошкельді кʼавесі - привітальна кава» - неформальна зустріч про традиції та культуру кримськотатарського народу (читальна зала, прим. 1-394);

- перегляд, обговорення кіноанонсів до  фільмів "Черкаси" (режисер Т. Ященко), "Чужа молитва" (режисер А. Сеітаблаєв), (читальна зала , прим. 1-394);

- книга Дня: С. Тараторіна «Дім солі» - роман, натхненний Кримом (веб-сайт НТБ КНУТД);

інформаційна сторінка до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя у 2025 році (веб-сайт НТБ КНУТД);

- мистецький огляд: Виставка «Скарби Криму: Повернення», Скарбниця Національного музею історії України (веб-сайт НТБ КНУТД);

- рекомендований список літератури від Інформаційно-бібліографічного відділу НТБ до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя у 2025 році (веб-сайт НТБ КНУТД);

тематична виставка літератури: «Крим – це Україна», (читальна зала, прим. 1-394);

zsu

Заявки, пропозиції щодо дати та часу проведення чекаємо на e-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Україна не визнає тимчасову анексію своїх державних територій. Повернення Криму до України неодмінно відбудеться. Крим – частина України і вона буде звільнена від окупанта!

 
Скарби Криму - Повернення
Соціокультурна діяльність - Мистецькі огляди
Вівторок, 25 лютого 2025, 00:00

До Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя у 2025 році

zsu

Знайомство з історико-культурною спадщиною українського народу та держави – одна із форм національно-патріотичного виховання молоді в КНУТД. Тому виставка "Скарби Криму. Повернення" у Скарбниці Національного музею історії України на території Києво-Печерської лаври у рамках заходів до Дня спротиву - відкриття духовних скарбів, розумінням української ідентичності та обов’язкової Перемоги.

Відкриттю виставки передували знакові та символічні події:  оголошення Верховним судом Королівства Нідерландів 9 червня 2023 року, після майже дев’яти років судового процесу, остаточного рішення про повернення кримських скарбів Україні.  РФ прагнула незаконно привласнити культурні цінності України за допомогою «кримських музеїв» з вимогою передати в окупований Крим так зване «скіфське золото». Рішення ухвалили на користь України: «Це є додатковим свідченням підтримки з боку Європи територіальної цілісності нашої держави й неприпустимості та безпідставності зазіхань агресора та його маріонеток на наші культурні надбання".

Виставку артефактів «Скарби Криму. Повернення», свідків  нашої тисячолітньої історії, що розкривається через культуру багатьох народів, відкрили у липні 2024 року. На ній представлено 565 безцінних експонатів із чотирьох кримських музеїв – Бахчисарайського історико-культурного заповідника, Центрального музею Тавриди (Сімферополь), Керченського державного історико-культурного заповідника та Херсонесу Таврійського (Севастополь). Вона триватиме до остаточної деокупації Криму, після чого повернеться до півострова.

Знайомство з виставкою розпочинається з історії повернення культурної спадщини до України та висвітленням дійсності тимчасово окупованих територій. Історичні матеріальні скарби були знайдені під час археологічних досліджень Криму впродовж 19–21 століть. На сьогоднішній день РФ та її окупаційна адміністрація здійснює незаконні археологічні розкопки й розвідки на території півострова, що спричиняє руйнування об’єктів культурної спадщини України. Також окупанти проводять незаконні реставрації таких об’єктів задля викривлення історії Криму та демонстрації її «російської» складової. Масштаби такої «діяльності» представлено на карті окупованої археологічної спадщини України в Криму".

zsu

Реалії війни у світі історичної культури промовисто нагадує скриня з табличками-оголошеннями про роботу (закриття) музею під час війни,  та бойовими «предметами», розміщена в одному із виставкових приміщень музею.

Екскурсія занурює у багатотисячолітню історію. Вік експонатів (до двох тисяч років) повідомляє, що скіфське золото насправді – не тільки золото,  а й срібло, бронза, кераміка, каміння, дерево, що робить колекцію унікальною. Широке розмаїття стосується не лише матеріалів, із яких виготовлено речі, а й їх   приналежності давньогрецьким, давньоримським, пізньоскіфським, сарматським, гунським та готським народам, що символічно перегукується із багатонаціональністю жителів сучасного Криму.

Візитівкою експозиції  є акротерій - двобічне зображення жіночої напівфігури,  нижня частина якої ніби «проростає»  спіралями та закінчується квітами.  Вчені припускають, що міфічна фігура  уособлює рослинний світ, пов’язаний з богинею родючості, та порівнюють її із босфорською Афродитою Апатурою.  Пам’ятка датується I - II століттями нашої ери (Пантікапей, м. Керч, АР Крим).

Неймовірним відкриттям для кожного відвідувача стане непомітний на око, але такий відчутний духовний зв'язок з давніми пращурами: вони, як і ми, сучасники, любили свою країну, були сміливими воїнами, поважали  традиції, цінували красу, оточували себе комфортом.

Національні скарби світового значення – надбання всіх українців!

Своїми враженнями про екскурсію музеєм (12 лютого 2025 року) поділились представники студентського профкому КНУТД на чолі з Тетяною Сінкевич, завідувачки відділів бібліотеки: Людмила Крехова та Олександра Чепілко.

Інформаційний список до Дня спротиву окупації Криму та Севастополя

 
Світлана Тараторіна - Дім Солі
Соціокультурна діяльність - Книга дня
Понеділок, 24 лютого 2025, 00:00

Химерна книга. Химерний світ. Химерний, болючий і гіркий. Гіркий від суєру, від страждань, від неможливості повернутися назад, або хоча б згадати. Згадати, хто ти, ким ти був, хто винен в тому, що світ невідворотно змінився.
Кіммерик. Колись квітучий край зараз отруєний суєром - речовиною, що схожа на рожеву сіль - відмежований від материка морем і суєрним куполом.  Більшість живих істот або загинули, або стали потворами - засоленими. Суєр диктує, як існувати в цьому світі, бо жити в ньому неможливо. Це не життя. Головне в цьому виживанні - вода, а її мало. Критично мало.
Провалюєшся в цей загрозливий і непевний світ, разом з головним героєм - Талавіром. Він - Старший брат, незмінений - має спуститися вниз, в Дешт. Має кілька завдань від очільника "Матері вітрів" - літаючої бази Старших братів, що раніше була підводним човном. Він має розслідувати і покарати того, хто вбив Старшого брата, що був відправлений з якоюсь місією в Дешт, щоб знайти легендарний артефакт - Золоту колиску, яка дає беззаперечну владу над цими землями, і знайти геніального вченого Мамая, який зник десь в Кіммерику на самому початку суєрного прориву в цей світ.
Як на мене - забагато для однієї людини, хай і добре підготовленої.  І Дешт не поскупиться на загадки, смертельні небезпеки і проблеми. Незміненим він почав свій шлях у Дешті, але його неможливо пройти не змінившись. Суєр, який спотворив цю частину світу, відібрав у засолених пам'ять. Про те, що було - пам'ятають уривками, та й на ці уривки покладатись не можна. От тітка Валька тільки і пам'ятає, що вона до появи суєру куховарила в шкільній їдальні. Але що вона там готувала - стерлося з пам'яті, ніби і не було. Зате зараз вона засолена, і відьма, і має дві пащеки. Дешт сповнений неприємних сюрпризів.
Є ще кілька ліній з іншими героями, проте вони всі переплітаються між собою.
Світ, в якому сталася ця катастрофа, має надто багато загадок. Важко в цьому постапокаліптичному світі вгадати Крим. Проте деякі ознаки все ж є: це назви місць Ак-Шейх, Кара-Меркит і Кара-Тобе, та й сам Дешт, а ще Болбочан і генерал Григоренко, та й деякі інші згадані в книзі персони, що мали вплив на історію Криму в нашій реальності. Міф про Чорну Корову і легенда про Золоту колиску знайшли своє місце в цій однозначно альтернативній історії Криму. Читалося важкувато, інколи втомлювалася від химерності та багатошаровості цього світу. Але книга чіпляє, ще якийсь час після прочитання бентежить відчуття, що не всі сенси зчитала і, можливо, потрібно перечитати...

Текст Олени Мохамад

 
День Героїв Небесної Сотні
Інформація - Новини
Четвер, 20 лютого 2025, 15:26

zsu

День Героїв Небесної Сотні відзначають щорічно 20 лютого згідно з Указом Президента України “Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні” від 11 лютого 2015 року No 69/2015 на знак пам’яті про громадян, які загинули під час Революції Гідності у боротьбі за ідеали демократії, права та свободи людини, європейське майбутнє України та завдяки яким було змінено перебіг історії нашої держави.

20 лютого 2014 року в середмісті столиці України загинула найбільша кількість осіб – 48. Їх разом з іншими 54 загиблими та смертельно пораненими учасниками мирних протестів упродовж зими 2013–2014 років і п’ятьма активістами Майдану, які загинули навесні 2014 року, обстоюючи демократичні цінності та територіальну цілісність України, назвали Героями Небесної Сотні.

20 лютого 2025 року минає 11 років від дня масових розстрілів Небесної Сотні на Майдані. Крім того, це 11 років від початку російської агресії. Адже саме тоді, коли на вулиці Інститутській у Києві гинули беззбройні протестувальники, російська федерація розпочала воєнну агресію, анексувавши АР Крим, а згодом окупувавши частину Луганської та Донецької областей. 24 лютого 2022 року почалася повномасштабна російсько-українська війна, яка триває вже третій рік, несучи українцям смерть, горе та руйнацію. Саме таку ціну платить наша країна за право бути суб’єктом на карті світу та мати власні суверенітет і державність. Одними з перших, які рішуче виступили на захист нашої Батьківщини, були Герої Небесної Сотні.

Вони стали символом світла та перемоги над злом. Разом із героями російсько-української війни, які відстоюють на фронті наше право жити у вільній соборній Україні, вони живлять та зміцнюють нашу віру в Перемогу.

zsu

Герої Небесної Сотні стали першими, хто вийшов за межі можливого й засвідчив перед цілим світом стійкість і рішучість громадян України, їхню готовність покласти життя за загальнолюдські цінності, боронячи гідність, свободу та демократію.

Пам’ять про подвиг Небесної Сотні у 2025 році вшановуємо під гаслом:

«Небесна Сотня: Герої першої перемоги у битві, що триває».

День Героїв Небесної Сотні покликаний увічнити людську, громадянську та національну відвагу й самовідданість, силу духу та стійкість громадян, завдяки яким змінено перебіг історії нашої держави, гідно вшанувати подвиг загиблих за ідеали демократії, права та свободи людини, європейське майбутнє України.

Це – день жалоби, оскільки його пов’язано із загибеллю громадян під час Революції Гідності та на початку російської агресії на сході України, але водночас він закликає вшановувати боротьбу за гідне та вільне життя, а також жертовність і відвагу. Чітка громадянська позиція та готовність обстоювати її до кінця – це ті якості, які мали Герої Небесної Сотні та які гідні наслідування.

Загибель Героїв Небесної Сотні змінила суспільну свідомість українців, актуалізувавши значущість таких понять, як право на самовизначення, гідність, свобода, суверенність держави, демократія, європейський вибір.

Свобода – фундаментальна характеристика людського існування, це змога вільного вибору та усвідомлення власної відповідальності за цей вибір. Герої Небесної Сотні зробили свій вибір – виборювати свободу та гідність. Вони загинули за те, щоб Україна розвивалась як вільна демократична держава.

Пам’ять про Героїв Небесної Сотні має бути живою, сприяти громадському активізму, консолідації суспільства та формувати усвідомлення відповідальності кожного за майбутнє України.

Революція Гідності – масовий громадянський протест, який тривав 94 дні – з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року. Його було спричинено різкою зміною зовнішньополітичного курсу та вектора розвитку держави, а згодом антиконституційними діями влади. Центром подій стали столичний майдан Незалежності та навколишні вулиці – Хрещатик, Михайла Грушевського, Інститутська. Мирні акції почалися під євроінтеграційними гаслами, але згодом перетворилися на тривалу кампанію громадянської непокори владному режиму президента Віктора Януковича – проти корупції та порушення прав людини. Дії влади, спрямовані на придушення протестів силовим шляхом, призвели до ескалації конфлікту та людських жертв.

zsu

Промені Гідності. Світлина з медіаархіву НМРГ

Значення Революції Гідності. Повалення режиму Януковича, за якого зріс рівень корумпованості держави та просувався проросійський вектор розвитку, дало змогу утвердити незворотність європейського шляху України: у 2014 році підписано Угоду про асоціацію з ЄС, 11 червня 2017 року Євросоюз запровадив для громадян України безвізовий режим. А за вісім років після Євромайдану, 23 червня 2022 року, Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС. Громадянське суспільство стало потужною силою; набув розвитку волонтерський рух. Було забезпечено вільну діяльність опозиції. Майдан засвідчив, що на шляху до демократії та вільного світу Україна залишила рф далеко позаду. І як тоді, під час подій Революції Гідності, так і сьогодні, українці виборюють свободу у визвольній війні.

Інформаційно-методичні матеріали до Дня Героїв Небесної Сотні 2025

 
Міжнародний день рідної мови 2025
Інформація - Електронні виставки
Четвер, 20 лютого 2025, 12:01

Щорічно 21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято, що підкреслює важливість підтримки мовного та культурного різноманіття та багатомовності. Цей день нагадує про необхідність збереження та підтримки рідних мов, які є невід’ємною частиною ідентичності кожної нації.

З початком повномасштабної війни росії проти України  мовне питання залишається актуальним для нашого суспільства:  «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирають мову» – Ліна Костенко.

Науково-технічна бібліотека КНУТД запрошує своїх користувачів до глибокого вивчення, жвавого використання, дієвого розповсюдження рідної української мови, яка зберігає єдність та міцність нашого народу.

До вашої уваги праці видатних творців, дослідників і популяризаторів української мови. Читання запропонованих видань буде корисним у дослідженні історії мови, правових та соціальних аспектів мовної політики у різні історичні періоди, при знайомстві із глибинною різноманітністю української мови та її охороною.

Видання можна замовити у читальному залі № 1-0394 (центрі обслуговування читачів) або Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду .

Інформаційний список до дня рідної мови 


 
Історія Артура Трулава
Соціокультурна діяльність - Книга дня
Середа, 19 лютого 2025, 11:44

Берґ Е. Історія Артура Трулава / пер. з англ. Ю. Шекет. Харків : Vivat, 2021. 208 с.

Чи ви любите казки? Тільки відверто! Добрі сентиментальні казки про хороших людей, які прочитуються за один вечір (тільки обов’язково з  теплим пледом і гарячим чаєм)! Якщо так, то книга Елізабет Берґ «Історія Артура Трулава» саме для вас!

Світ повен самотніх людей – молодих і здорових, старих і хворих. Іноді вони навіть мають сім’ю, друзів і коханих, але відчуття  своєї самотності не завжди залежить від оточуючих, це внутрішній стан. Особливо, коли самотність пов’язана із втратами…

Всі герої цієї щемливої історії когось втратили, всі по-різному ці втрати переживають. Але всі вони, незалежно від віку і становища, відчайдушно прагнуть любові. Справжньої. І прізвисько, яке дали одному з героїв - «Трулав» (True love) - можна сміливо давати кожному з них. І кожному з нас за певних умов.  Ну хто із нас не складав подумки ті пазли, коли зі сторони все здається таким простим: кого з ким оселити, оженити, кому чиї гроші віддати, кому кого народити… Читаючи цю добру книжку, можна досхочу повправлятися у складанні тих пазлів і жодного разу не помилитися J . В нас на очах зовсім чужі один одному люди, які дивом перетнулися у цьому Всесвіті: дідусь-вдівець, самотня старенька, дівча-підліток, вчаться спочатку помічати один одного, потім спілкуватися, потім любити, допомагати і піклуватися.

«… кохання…. Кому воно не потрібне? Воно нам усім потрібне, особливо тим, хто це заперечує. Це як мастило…».

«Історія Артура Трулава» – саме та книжка, яку всім нам іноді хочеться не тільки прочитати, а й зустріти цей сюжет у житті, щоб щиро порадіти разом з  героями.

«Деякі речі справджуються. Вони можуть утілюватися в інший спосіб, аніж ми собі уявляли, але деякі речі таки стають дійсністю».

 
Запрошуємо вас долучитись до прослуховування вебінарів
Інформація - Новини
Вівторок, 18 лютого 2025, 11:45

Вебінари Clarivate проводяться безкоштовно, українською мовою на платформі ZOOM. Необхідна попередня реєстрація. Передбачено сертифікат учасника за умови присутності більше 90 % основного часу вебінару.

19 лютого

Тестування програми сертифікації

на прохання слухачів надаємо можливість пройти фінальне тестування програми сертифікації, яка відбувался у жовтні 2024 року.

Дві лекції, проміжні тести, та алгоритм розв'язання тестів сертифікації розміщено на сторінці.
Можна готуватися в будь-який зручний час. Тести будуть за схожими питаннями, що були в проміжних тестах.19 лютого з 10.00- 20.00 буде відкритий новий фінальний тест, хто набере більше 75 балів правильних відповідей - отримує диплом програми сертифікації. Обов’язкова умова - самостійне виконання тесту. Учасники у яких було виявлено порушення академічної етики дискваліфікуються.

Реєстрація

20 лютого

Тема: Значимість співпраці в наукових дослідженнях

Тези: Дослідницькі інститути, грантодавці та урядові організації підтримують відкритий обмін ідеями та сприяють співпраці, роблячи внесок у ріст та розвиток світової науки. 
На вебінарі обговоримо як оцінювати, виявляти, знаходити потенційні співпраці, покращити видимість власних досягнень, та усувати можливі бар’єри Буде презентовано новий індикатор Collab-CNCI, що допоможе виявити більш ефективний тип співпраці.

10:15–11:15
Реєстрація

5 березня

Тема: Відкритий доступ, відкрита наука, відкриті дані: виклики часу (Сертифікати не передбачено!)

Вебінар організовано за ініціативи ДНТБ України  в рамках Міжнародного Дня відкритих даних

  • Відкриті дослідницькі дані: як говорити зі скептиками і які найкращі європейські практики ми можемо запозичити. Ірина Кучма, EIFL
  • «Дані, дані, дані!» Як зібрати, проаналізувати та представити дослідницькі дані професійно. Гарет Дайк, Bentham Science
  • Відкрита наука в Україні та світі згідно з даними. Web of Science Ірина Тихонкова, Clarivate
  • Відкриті дані та штучний інтелект: аналіз технологічного досвіду впровадження та використання. Ольга Ольшевська, Одеський національний технологічний інститут
  • Відкрита наука та відкриті дані: turning point. Юлія Главчева, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут"
  • Управління даними досліджень: інформація щодо проєктів ДНТБ України. 
    Тетяна Ярошенко, ДНТБ України

15:00–17:00
Реєстрація

Clarivate Essential

20 березня

Тема: Основи наукометрії

Тези: Раз на рік обговорюємо чи можна і навіщо «міряти» науку. Уточнюємо що таке наукометрія, які дані та джерела використовує, що є предметом дослідження, які метрики існують і як вони розраховуються. Зупинимося на основних: імпакт фактор та його варіації, Journal Citation Indicator, квартиль, індекс Гірша, CNCI, beamplots. З’ясуємо причини коректного і некоректного використання наукометрії і які наслідки можуть бути. Побачимо чому важливо працювати з якісними джерелами інформації. Уточнимо як проаналізувати здобутки науковця, установи та країни за допомогою Web of Science та InCites. Обговоримо питання з реєстраційних анкет.

10:15–11:15
Реєстрація

Research Smarter

27 березня

Тема: Пошук спеціалізованого контенту у Web of Science поза Core Collectio

Тези: Платформа Web of Science доповнює Core Collection регіональними, спеціалізованими та іншими колекціям опублікованої літератури. Завдяки розширеному пошуку користувачі можуть відстежувати формування та розвиток будь яких напрямів науки аналізуючи понад 235 млн записів і 2,9 мільярди посилань на першоджерела.

Приєднуйтесь до цієї сесії, щоб дізнатися, як шукати додатковий контент в Web of Science, розширити пошук до нових типів документів (дисертації, патенти, дослідницькі дані, гранти тощо) та аналізувати спеціалізовані баз даних.

10:15–11:15
Реєстрація


 
Проєктут - Даруйте книги з любов'ю!
Інформація - Новини
П'ятниця, 14 лютого 2025, 15:49

14 лютого - Міжнародний день дарування книг.

Чекаємо на сучасні видання: підручники, наукову та художню літературу, мистецькі видання. З великою вдячністю зустрінемо літературу  українською або іноземними мовами (мові агресора – НІ).

Подаруйте своїм книгам друге життя!

Можливо саме Ваша книга стане у нагоді нашому читачу, а бібліотека  урізноманітнить свій фонд. Книги можна надавати як в електронному, так і в друкованому вигляді.

Проєкт триватиме з 14 лютого по 29 березня 2025 року.

З повагою та вдячністю НТБ КНУТД (прим. 1-0224).

 
Горіха Зерня. Шептуха
Соціокультурна діяльність - Книга дня
Середа, 12 лютого 2025, 14:16

Горіха Зерня. Шептуха. Київ : Видавництво "Білка", 2025. 368 с.

В ці дні, дні наближення третіх роковин з початку повномасштабного вторгнення, кожен з нас особливо чутливий і вразливий. Раз за разом, проти волі, набігають спогади, як все тоді було: як нас напередодні присипляли і заспокоювали святковими промовами, що війни не буде, як згодом Київ покидали посольства, а потім раптом - перші вибухи, перші укриття в непристосованих підвалах, перші розбомблені будинки... І ті відчуття - страху, гніву і люті.
Книга Тамари Горіха Зерня "Шептуха" абсолютно магічна і абсолютно реалістична водночас. Магічна -  тому що, по-перше, вона тримає і не відпускає з першої до останньої сторінки, по-друге, вона вся наповнена тією магією, якою спочатку так кортить пояснити все непояснювальне, а потім розумієш, що це - магія людських стосунків, магія дружби, правди, сміливості, вчасної допомоги, слів підтримки, підставленого плеча, магія відповідальності... Реалістична ж, тому що кожна з нас пізнає в Ользі Петрівні, головній героїні, себе. Ми живемо в той самий час, ходимо по тих самих вулицях того самого міста, так само реагуємо на події і маємо ті самі проблеми...
Дія роману починається восени 2021 року. Успішна інтелігентна жінка, перекладачка, яка багато що вміє і багато чого знає, тимчасово переїжджає в невелике село без водогону і каналізації, з депресивною назвою Незаможне, в стару бабину хату. До того ж це Сумська область, саме прикордоння з болотами, де люди родичаються, спілкуються і хочуть з усіма "жити дружньо". Одного дня Ольга Петрівна чкурнула туди з наплічником і котячою переноскою в пошуках внутрішньої рівноваги, щоб розібратися в своєму житті, знайти відповіді на складні питання про свою сім'ю, своїх батьків і рідних... В селі її, як і покійну бабу, вважають за відьму, "Шептуху"... Спочатку це лякає, потім смішить, потім дратує... Люди живуть забобонами, вірять  телевізору, слухаються батюшку московської церкви, сподіваються, що найстрашніше їх омине. Марно Ольга Петрівна в передчутті початку вторгнення умовляє односельців виїхати, або вивезти дітей, або хоч запастись ліками. Над нею тільки сміються і радять "не розганяти паніку".
А потім починається війна.
І "Шептуха" стає Шептухою. "Ось так, приговорювала, ось так, як цей дим накриває цвинтар і мертвих його, хай накриє село і всіх його живих. Хай зробить невидимим для злого, хай оточить валами і непрохідними хащами, хай обкладе непролазними болотами, хай заморочить, осліпить і заплутає гвалтівника й убивцю. Щоб нас знаходили тільки ті, кого ми самі запросимо, а чужинці блукали й забиралися геть. Хай непроникний покров огорне дівчаток у своєму лоні і малих дітей, щоб вони спали у безпеці, як вовченята у сухій норі. Хай клубиться перед жонами і не підпускає до них чужих загребущих рук. Хай снується під ногами мужів на лісових стежках і видає очі ворогам."
Перша книга письменниці, "Доця", буквально "вибухнула" свого часу. В ній розповідається, як все починалось в 2014 в Донецьку. В "Шептусі" - як все починалося в  лютому 2022. Ці книги -  звинувачувальні документи. Вони правдиві і чесні, вони нічого і нікого не прикрашають, примушують плакати іноді від горя, а іноді - від сорому. Але їх хочеться читати знов і знов, бо це справжня велика, сучасна українська література, література нашої Перемоги!


 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Наступна > Кінець >>

Сторінка 4 з 58

Електронні ресурси

Інституційний репозитарій

Електронний каталог

Періодика









Періодичні видання

Періодичні видання НТБ КНУТД

Періодичні видання НТБ КНУТД

Статистика


Український календар