Міжнародний день прав людини
Інформація - Новини
Середа, 11 грудня 2024, 11:26

10 грудня у світі відзначають Міжнародний день прав людини, на честь  ухвалення Генеральною Асамблеєю ООН Загальної декларації прав людини в 1948 році. Декларація проголошує вільність і рівність  всіх людей, у своїй гідності та правах. притаманних кожній людині незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, майнового, станового чи іншого становища.

zsu

Загальна декларація стала першим міжнародним документом, в якому були чітко сформульовані положення про права людини. Крім основних прав людини, Загальна декларація прав людини докладно перелічує політичні, громадянські права і свободи людини, а також права в економічній, соціальній і культурній сферах.

Загальна декларація прав людини спонукала людство до розробки та укладення численних конвенцій, декларацій та протоколів з прав людини: у 1948 р. було ухвалено Конвенцію про попередження злочину геноциду та покарання за нього, в 1949 р. – Женевські конвенції про захист прав людини під час збройних конфліктів, 1950 р. – Європейську Конвенцію захисту прав людини та основних свобод, 1959 р. – Декларацію прав дитини, в 1966 р. – пакти про права людини тощо. Також було створено різноманітні установи та посади для більш об’єктивного дотримання державами прав людини – Комісія ООН з прав людини та Уповноважений з прав людини.

В Україні День прав людини встановлено Указом Президента України  з 2022 року: «З метою утвердження і забезпечення прав і свобод людини, що є головним обов'язком держави, посилення консолідації українського суспільства…».

Десятий рік права людей України грубо порушуються російською федерацією: окупація державних територій, знищення або значна руйнація культурних та історичних цінностей, вплив на природне середовище, порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях України, незаконне вивезення дітей за кордон, грубе порушення Женевської конвенції (ІІІ) про поводження з військовополоненими, застосування забороненої зброї, численні обстріли агресором цивільних міст і вбивство мирного населення.

Дотримання прав людини в Україні – частина процесу відновлення України, . як під час, так і після війни.

В Україні 21 квітня 2022 року створено консультативно-дорадчий орган при Президентові України — Національну раду з відновлення. У липні 2022 року Рада представила 10-річний План відновлення України (2022-2032 рр., також відомий як План відновлення та розвитку) на першій міжнародній Конференції з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference) у Лугано (Швейцарія, 4-5 липня 2022 р.). Планом передбачено розгляд питання захисту прав людини у процесі відновлення України.

Робота у правозахисному напрямку продовжується у співпраці України з ЄС та представлена у «Матриці реформ» (2024 р.).

Українське суспільство має згуртуватися для досягнення спільної мети – захисту прав людини та створення сприятливих та безпечних умов життя в усьому світі.

 

Електронні ресурси

Інституційний репозитарій

Електронний каталог

Періодика









Періодичні видання

Періодичні видання НТБ КНУТД

Періодичні видання НТБ КНУТД

Статистика


Український календар