Життя попереду
Соціокультурна діяльність - Книга дня
П'ятниця, 17 травня 2024, 10:59

Є книги, які входять прямо в серце. Коли за кілька днів читання не помічаєш, як змінюється твоє уявлення про світ, мораль, добро і зло, коли перегорнувши останню сторінку, відчуваєш себе іншою людиною - добрішою, мудрішою, дорослішою. Все це можна сказати про книгу Ромена Гарі (Еміль Ажар) "Життя попереду".
Це книга про любов, відданість, вірність, самотність і незахищеність... Дія відбувається в 60-ті роки в бідному передмісті Парижа, де живуть емігранти, темношкірі, повії, трансвестити, сутенери ("сатанери")... Стара повія, мадам Роза, що пережила Голокост і дивом залишилась живою, тримає "інтернат" для дітей, чиї матері, такі ж повії, тільки молоді, по тодішнім законам Франції, не мають права їх виховувати. Діти весь час змінюються, мадам Роза старішає і слабшає. І тільки арабський хлопчик Момо (Мухаммед) багато років живе в неї, мріючи про зустріч зі своєю справжньою матір'ю. Момо допомагає по господарству, поступово стаючи для старої мадам Рози, яка втрачає розум і пам'ять, єдиною опорою, вірним другом, лікарем і нянькою. Він надзвичайно емпатійний, не по-дитячому мудрий, самотній і сумний. Такі несхожі абсолютно у всьому - хлопець і літня хвора жінка, араб і єврейка, за великим рахунком, вони з мадам Розою єдині, хто є один в одного. Його лякає життя попереду, повне зла і горя.
Книга, що написана мовою Паризьких нетрів, насичена специфічним сленгом, від особи арабського дивакуватого підлітка, стає гімном відданості, вдячності і жертовності. Вона дивним чином поєднує іноді "чорний" гумор і зворушливу щемливість, відверті описи старіння, хвороб і фізіології з глибокими роздумами про душевні переживання. Герої книги - повії, торговці, емігранти-нелегали, трансвестит Лола, в минулому боксер, старий лікар Кац та інші - належать до тих верств населення, які багато хто воліє не помічати і нічого про них не знати. В цих персонажів не все гаразд із законами, але вони проявляють справжню людяність і підтримку по відношенню до безпомічної хворої жінки.
Кінець книги шокуючий. Він такий неочікуваний і пронизливий, що довго-довго потім не відпускає, примушує повертатись подумки до героїв книги і мотивів їхніх вчинків. І уявляти, яким буде те саме життя, що попереду, в дивного, доброго, вразливого Момо.
Особливого звучання ця книга набуває в наш час, коли стосунки між арабами і євреями давно і драматично перетнули всі червоні лінії. Коли світ збожеволів, і знову, як і майже сто років тому, тільки в значно більших масштабах, жителі європейських міст вийшли на антисемітські демонстрації.
Роман Еміля Ажара "Життя попереду" в 1975 році було удостоєно Гонкурівської премії. Взагалі, письменник може її отримати лише раз за своє життя, і Ромен Гарі її вже мав. Та завдяки псевдоніму і справжній містифікації, Ромен Гарі став Емілем Ажаром, а роман був написаний так, що ніхто і не зрозумів каверзи.
Але ж він того вартий, погодьтесь!

Аудіокнига "ЖИТТЯ ПОПЕРЕДУ" Ромен Гарі (Еміль Ажар)

 

Електронні ресурси

Інституційний репозитарій

Електронний каталог

Періодика









Періодичні видання

Періодичні видання НТБ КНУТД

Періодичні видання НТБ КНУТД

Статистика


Український календар